Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dějepis 8. 6. 2020- 14. 6. 2020

8. 6. 2020

Dějepis 8. ročník

Češi a Slováci za světové války, vznik Československa

Učebnice str. 120- 123, přečtěte si text.

Češi a Slováci bojovali v rakouské armádě, jejich nadšení však bylo nevalné, zejména na ruské frontě. Na vině tomu byla i válečná propaganda, která líčila válku jako střet Germánů a Slovanů, přičemž většina Čechů a Slováků se pod vlivem národních tradic 19. století cítila jako Slované. To přinejmenším vytvářelo problémy velení a často vedlo k dezerci. Dezertéři se přetvářeli v legie- vojenské jednotky, které reverzně bojovali proti Centrálním mocnostem. Legie vznikly v Rusku, ale i ve Francii a Itálii.

                Vedle ozbrojených jednotek vznikla i Československá národní rada- organizace, jejíž snahou byl vznik samostatného Československa. V jejím čele stanul Tomáš G. Masaryk, který odešel do emigrace v roce 1914. Vedle něj stanuly další dvě významné osobnosti- Edvard Beneš a Milan R. Štefánik. V čele domácího odboje stanul Karel Kramář.

                28. října 1918 byla na Václavském náměstí vyhlášena československá nezávislost a nový stát- zatím neoficiální Československá republika. V čele této iniciativy stáli tzv. muži 28. října- Vavro Šrobár, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Antonín Švehla. 30. října se k novému státu připojili Martinskou deklarací i Slováci. 13. října 1918 byla schválena prozatímní ústava a 14. října  byla oficiálně vyhlášena Československá republika, prezidentem byl zvolen Tomáš G. Masaryk.

Přepište si tento text do sešitu a zašlete na můj mail do neděle 14. 6. 2020. Děkuji, Ot. M.

masata@zsamsbrezova.cz