13.- 19. 4. 2020 Dějepis
Dějepis 7. třída
Výtvarné umění a sochařství, vzdělanost v době gotiky
Učebnice str. 95- 97.
Opiš shrnutí na straně 97 v zeleném rámečku, a ve formě scan či foto zašli na můj mail, děkuji.
Přečti: Gotika byla posledním jednotným uměleckým slohem Evropy. Vše, co bylo vytvořeno umělci, směřovalo k jedinému cíli: vztahu Boha a člověka. Dokonalosti Boží, nedokonalosti lidské- právě tak vnímali umělci gotiky svá díla- ač krásná, nedokážou nikdy zobrazit dokonalost Boží a Božího díla. Náměty soch a obrazů byly většinou náboženské (viz. text v učebnici), ale objevovala se díla se světskými náměty- panovníci, šlechtici... Stavby vznikaly církevní- katedrály, kostely a kaple, ale i světské- hrady a městské domy.
S rozvojem architektury- kultury se rozvíjela i vzdělanost na úrovni škol. Vzdělání bylo vždy "ohraničeno" v kontextu s církevním dogmatem. Přesto ve středověku vznikala i díla světská.
Univerzálním jazykem středověku byla latina, byla jazykem vzdělanců a církve. Kosmova Kronika česká je právě v latině, vznikali však i eposy a kroniky v národních jazycích. U nás to byla první česky psaná veršovaná kronika- kronika Dalimilova.
Zásadním vynálezem byl ovšem vynález knihtisku. Tím se stala lidem přístupnější četba a poznání. Někteří historici staví vynález knihtisku na úroveň znovuobjevení Ameriky a tvrdí, že tímto objevem středověk končí.
masata@zsamsbrezova.cz